Discussion about this post

User's avatar
Northshore2025's avatar

Yeah I'm a boomer. And no, I don't use self checkout.

Let's review:

-In just the past 3 years, since the end of the pandemic, shrinkflation has significantly reduced the size of many packaged items to keep the price the same. And where quantities haven't been reduced, prices for many things have gone up year after year, to where we're seeing $50 turkeys, that used to cost $30, and "sale"priced ground beef at $10-$15 a pack.

-I now have to bring my own bags to the store, and my grocery stores will no longer sell paper bags, if it turns out I bought more than will fit in the bags I brought. But, no courtesy overage bag fir me, I have to buy another one at the checkout.

-I have to bags my own groceries while I'm still bring checked out, while the lineup behind me waits, so I can't keep an eye on the screen to make sure I've been charged correctly for my items.

-If a bar code is missing, or the scanned item isn't showing up on the register, I am often the person who has to walk down an aisle, snap a photo of the posted price, and bring it back up to the cash, because there are usually no staff available to do that.

-Stores no longer have courtesy carry out, for when I'm unable to lift some of the bags with heavier items.

In short, I can only say WT actual F is next? When are they going to start making me bring a shovel along, so I can clean the parking lot too?

Expand full comment
ed bernacki's avatar

There is one reason I use self-checkouts... to ensure that the price on the shelf is the same as the price in the system. I have challenged a variety of products and was right... (Cheese on sale for $10 rang up as $14). The oddest mistake was tomatoes: $2 per pound. I scanned them and thought it seemed high. Despite the ridiculous nature of the price per pound on the shelf vs the price per kilo in the system. I did some math. I mentioned this to the person working there. She said I was confused until she used a calculator to prove I was right. They charged $2.50 per pound. It makes you wonder how often this happens.

Expand full comment
19 more comments...

No posts

Ready for more?